Konya. U tańczących derwiszy



"Szukałem siebie, ale mnie już nie było, 

Granice mojego istnienia, 

Zniknęły w morzu. 

Fale się rozbiły. Świadomość znów wzrosła. 

I głos wrócił do mnie." 

- Mevlana (tłum. własne z j.ang.) o jedności przeciwieństw. 

Położone na południe od Ankary miasto Konya jest centralnym miejscem dla sufizmu. Mieści się tu mauzoleum XIII-sto wiecznego mistyka Dżalaladina Rumiego zwanego także Mevlana. W muzeum Mevlany - prócz grobu Rumiego, który wciąż jest przedmiotem kultu dla licznych wyznawców sufizmu - można zobaczyć i dowiedzieć się na czym polegał szczególny sposób życia członków zakonu Mevlany (muzeum można oglądać nieodpłatnie).

Sufizm jest po części religią, po części filozofią, a po części żadną z nich. Sprowadza się raczej do sposobu życia, praktyki, której istotną częścią jest pokora wobec innych i siebie, radykalna akceptacja świata oraz mistyka, w której następuje spotkanie z Bogiem. W szczególny sposób sufizm łączy się z islamem i filozofią wschodu. Nosi też istotne rysy podobieństwa z chrześcijańskimi zakonami średniowiecza (np. Benedyktynów, gdzie pokora stanowi drogę do Boga). Trzeba też podkreślić, że duży wpływ na pacyfistyczny charakter zakonu i samego sufizmu miały niszczycielskie wyprawy krzyżowe, których Rumi doświadczył osobiście w Anatolii. 

Derwisze, tj. członkowie zakonu Mevlany, modlą się w wyjątkowy sposób. Mianowicie poprzez rytualny "taniec" - sema, w którym odtwarzają akt stworzenia świata, obracając się dookoła własnej osi w rytm muzyki.

Cała ceremonia składa się kilku części, z których każda  posiada sens symboliczny. Ruch cyrkularny ma oddawać naturalny ruch kosmosu. Derwisze unoszą jedną dłoń ku górze, zwracajac się ku energii boskiej i kosmicznej, a drugą ku ziemi. Obracają się w ten sposób 10 minut, oddając się przy tym medytacji. Po tym następuje przerwa, regulowana zmianą w muzyce i potrójne powtórzenie. Jest to niezwykłe widowisko, a całość trwa półtorej godziny.

Dokładny opis  ceremonii (w j. ang.)  znajduje się pod poniższym łączem 

https://sufism.org/origins/mevlevi/sema-illustrated/the-sema-ceremony-1

Na zdjęciu Derwisze podczas specjalnie zaaranżowanej ceremonii sema w Centrum Kultury Mevlana w Konyi. A także obraz w galerii Centrum, grób Dżalaladina Rumiego w Muzeum, Kirlimçik w wersji wege (turecka "zapiekanka" przygotowywana w piecu; 8 TL) w barze przy bazarze w Konyi oraz zabytkowy meczet Azizije z czasów Osmanów.











Göreme. 


Popularne posty